Chovatelská stanice

filozofie našeho chovu:
V chovu je pro mě důležité zdraví – povaha – exteriér přesně v tomto pořadí. A proč?
Psi jsou pro nás především kamarádi a členi rodiny a žádnému členu rodiny bych nepřála nemoc. Navíc s našimi psy aktivně sportujeme i při sportu je potřeba pevné zdraví aby náš parťák vydržel sportovat do vysokého věku. Rodiče našich štěňat mají vyšetření na dědičné choroby. U parsonů jsou u obou rodičů patelly, dědičná oční onemocnění, minimálně u jednoho rodiče DNA test na luxaci čočky s výsledkem clear a vyšetření BAER (hluchota). U belgičáků vyšetření na dyplazii kyčlí a loktů, dědičná oční onemocnění, minimálně u jednoho z rodičů spondylóza. Nechováme na jedincích jevících známky epilepsie, alergie či jiné nemoci.
Povaha je další neoddělitelnou součástí psa. Snažíme se odchovávat psy se, kterými se bude dobře žít a nebude problém je kamkoliv vzít. Proto chováme na psech, kteří jsou přesně takoví, dobře socializovaní a bezproblémový v běžném životě. Nechováme na psech bojácných či agresivních. U parsonů i belgičáků očekáváme veselou aktivní (až hyperaktivní) a přátelskou povahu, zájem o hračky, přetahování, žádnou reakci na střelbu a zájem o spolupráci s člověkem.
Exteriér sice řadím na poslední místo, ale to neznamená, že by pro nás nebyl důležitý. Snažím se zachovat funkční stavbu těla, tak aby mohli vykonávat jejich původní poslání pro které byli šlechtění (belgičáci pasení, parsoni norování) a zároveň se co nejvíce přibližovat standartu.

odchov u nás:
Štěňátka neodchováváme často, jejich příchod je vždy pečlivě plánovaný a moc se na ně těšíme. Každá naše fena nemá za život víc než dva vrhy. Se psy pracujeme a proto bychom víc vrhů ani nestihli. Po narození bydlí u nás v ložnici, až trochu vyrostou a vnímají svět, tráví v ložnici jen noc a přes den jsou podle počasí v bytě nebo na dvorku. Štěňata žijí v naší domácnosti, jsou zvyklá na běžné zvuky (rádio, vysavač, mixér,…), hrají si společně nejen se svou matkou, ale i se zbytkem smečky. Snažíme se je co nejvíce socializovat, poznají různé lidi, absolvují jízdu autem, navštíví město, zvykají si na neobvyklé povrchy a mnoho dalšího.
Štěně od nás odchází nejdříve v 8 týdnech s kupní smlouvou a výbavičkou do prvních dní (deka s pachem mámy a sourozenců, krmení na první dny, obojek, vodítko,…).
Stejně jako zbytek smečky i štěňata jedí hlavně syrové maso, kosti,…jinak řečeno BARF, ale snažíme se je zvykat i na kvalitní granule. Jako budoucího majitele štěněte si představujeme člověka, který bude mít stejně jako my psa jako kamaráda a člena rodiny. S budoucím majitelem rádi zůstaneme v trvalém kontaktu, poradíme, pomůžeme.